Dnes se vypravíme do fascinujícího světa fazetování skla. Ano, slyšíte správně, dnes budeme probírat sklo, ale ne takové, které znáte z běžného života. Myslím tím unikátní umělecké dílo, kterým je fazetované sklo. Jak často si uvědomujeme, jak náročný proces je za vytvořením těchto malých uměleckých zázraků, které krásně odrážejí světlo a dodávají našemu prostoru zvláštní atmosféru? Pravděpodobně málokdy, tak pojďme to napravit!
Fazetování skla je umělecká technika, která zahrnuje řezání a leštění skla do mnoha plochých povrchů, tzv. fazet. Tyto fazety jsou poté umístěny tak, aby se vzájemně odrazily a odrážely světlo, čímž vytvoří jedinečný a oslnivý efekt. Není to jen otázkou drahých dekorativních předmětů, ale také ilustrací trpělivosti, péče a detailů.
Cesta k fazetovanému sklu začíná u samotného výběru skla. Ne všechno sklo je totiž vhodné pro tuto techniku. Musí mít správnou tvrdost, ale zároveň jistou křehkost, aby bylo možné ho správně a precizně řezat. Dále je třeba vzít v potaz i barvu a průhlednost. Kolikrát mě překvapilo, jak odlišně může působit tentýž design ve fazetovaném skle, pokud je použita jiná barva či úroveň průhlednosti.
Čekaly byste, že existuje jen jedna technika fazetování skla? Opak je pravdou - existuje hned několik, přičemž každá má své specifické charakteristiky, které ovlivňují výsledný vzhled díla. Nejběžnější technikou je tzv. "klasické" fazetování, kdy jsou na sklo řezány různé geometrické tvary. Na druhé straně spektra najdeme "3D" fazetování, které vytváří dojem hloubky a prostorového efektu. To je možné díky tomu, že se sklo řeže a leští z obou stran.
A co je klíčem k dokonalosti fazetovaného skla? Správným leštěním, kterým dílo dokončíme. Leštění skla je jako třešnička na dortu, poslední dotek, který dodá sklu ten pravý lesk a jasný odraz. A mohu vám říct, že to není jen tak nějaký proces. Leštění skla je stejně citlivou a detailní činností jako samotné fazetování. Musíte mít jistou práci s rukou, správné nástroje a především trpělivost k dokončení úkolu.
A nyní mám pro vás jednu zvláštní historku z mého života. Mám doma malého ježečka jménem Kamil, a jednoho dne mě tento malý kamarád docela překvapil. Víte, já fazetuji sklo i doma, v mém malém ateliéru. A jednoho dne jsem se rozhodla udělat menší pauzu a šla jsem si zavolat. Když jsem se vrátila, uviděla jsem Kami, který na podlaze zkoumal kousek fazetového skla, který mi asi spadl. Pro jistotu jsem mu sklo sebrala, aby se neporanil, ale musela jsem se smát tomu, jak zvědavý byl. Od té doby mám v ateliéru malý fazetovaný křišťálek ve tvaru ježečka, který mi připomíná toto malé dobrodružství.
Fazetované sklo není jen věcí umělců. Stále více si ho oblíbili také designéři. Najdeme ho například na lustrách, výzdobě interiérů, šperků i v architektuře. Jeho popularita není překvapující. Fazetované sklo je totiž nejen krásné na pohled, ale díky své schopnosti odrážet světlo vytváří i zvláštní atmosféru. Ať už najdeme fazetované sklo kdekoli, vždy přidává na elegancii a sofistikovanosti.
Nakonec bych chtěla říci, že fazetování skla, ačkoli může být pro někoho tajemstvím, je ve skutečnosti pozoruhodným uměleckým procesem, který vyžaduje péči, trpělivost a především smysl pro detail. Ať už jste umělec, sběratel umění, designér nebo prostě jen obdivovatel krásných věcí, doufám, že jste se dozvěděli něco nového a zajímavého o světě fazetovaného skla. Já teď budu pokračovat ve svém vlastním tvůrčím procesu, a kdo ví, možná jednoho dne uvidíte jedno z mých děl vystavených ve výloze nějakého designového obchodu.
zář, 27 2023
srp, 10 2023
pro, 20 2023