Představte si situaci: připravujete se na důležité setkání nebo první rande a při pohledu do zrcadla si všimnete nepříjemného překvapení – kazu na zubu, který křičí o pozornost jako blikající neonová reklama. Co teď? Nemohu nahradit svou zubařku, ani vám nevyplním díru v zubu řečmi, ale mohu vám poradit, jak tento maličký, ale nepříjemný problém zamaskovat, alespoň dočasně.
Pokud neznám první rady jak pečovat o zuby a preventivně se vyvarovat kazům, tak občas – i když se staráme sebevíc – dojde k tomu, že nám zubní kaz potká. Jaká je první rada? Neodkládat návštěvu u zubaře, samozřejmě! Ale co když už na té návštěvě byl pozdě nebo než se na tu návštěvu dostaneme, potřebujeme sechnout a udělat dojem. A je tady jedna věc, o které se musíme zmínit – skrytí kazu není dlouhodobé řešení a může skončit jen dočasným zlepšením situace, nikoliv řešením. Vždy je třeba myslet na to, že za zamaskovaným kazem může postupovat jeho šíření a ničení zubu bez vaší vědomosti.
Nicméně, existují situace, kdy prostě potřebujeme rychlé řešení, abychom mohli vykročit z domu se sebevědomím a úsměvem, a ne se sklopenou hlavou. A přesně pro takové případy tu mám pár triků pro vás. Při psaní tohoto článku jsem si připadala trochu jako zubní agent 007 s licencí na skrývání. Tak pojďme na to, jak na tu kazovou špionáž.
Na úvod toho rozepřeného dentálního tajemství si přece jen musíme říct nejdůležitější věc – jediným opravdovým řešením vašeho problému je návštěva u zubaře. Zda se jedná o plombování, vyčištění nebo dokonce extrakci a následnou nahradu zubu, to vše záleží na závažnosti vašeho kazu. Dost často se mi stane, že si zubařské návštěvy odkládám, ale může vás ubezpečit, že každou minutou, kterou strávíte ve zubařském křesle, vaší úsměv obnovuje svůj former glori. A ne, nemyslím ten typ slávy, kterou si užívá můj Max při honbě za veverkami v parku, ale ten, který vám dodává sebevědomí!
Pokud jste dočasně v situaci, kde si nemůžete dovolit profesionální péči, mohou vám přijít vhod některé domácí metody. Úprava stravy může být prvním krokem. Omezte cukry a kyselé potraviny, které mohou kaz rozšířit. Přidat do jídelníčku potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, brokolice nebo tofu, může pomoci posílit zubní sklovinu a na nějakou dobu zamaskovat menší kaz.
Další tip? Propolis. Tato přírodní pryskyřice, kterou produkuje včely, má antibakteriální vlastnosti a dá se aplikovat přímo na postižené místo. Nemám však osobní zkušenosti s tímto nouzovým opatřením, protože, upřímně řečeno, mé zásoby medu jsou striktně vyhrazeny pro zimu. Ano, nechte se inspirovat medvědy, tito chlupatí léčitelé to vědí nejlépe! Ale pamatujte, že tento trik opravdu není na dlouhodobé nošení!
Když mluvíme o estetické stránce věci, je dobré pamatovat na starý dobrý make-up – ano, mluvím i o zubech! Existují speciální bělící tužky a pásky, které pomohou opticky zakrýt tmavší skvrny na zubech. Vhodná je také změna rtěnky. Vyberte tón, který vynikne proti barvě vašich zubů, například studené odstíny červené nebo růžové. Dávejte si pozor na oranžové a hnědé tóny, ty mohou zažloutlost zvýraznit! Já osobně si oblíbila růžovou ve výraznějším odstínu – dělá mi toho úsměv opticky zářivější.
Pokud se vám kaz nachází přímo na předních zubech a nemůžete se jej zbavit, zkuste se trochu zaměřit na oči. Silným líčením, jako jsou smoky eyes, odvedete pozornost od úst a úsměv se stane méně výrazným. A věřte mi, oči dokážou zamaskovat víc, než si myslíte. Pokud máte talent v líčení očí, tak máte jakoby vyhráno. Vždyť, když už mluvíme o trikách, na plátně prý dokázali i malovat slony létat, tak proč bychom nezakryli malinkatý kaz?
Na trhu existují i různé produkty, které mohou dočasně "opravit" vaše zuby – například aplikovatelná pryskyřice nebo dočasné plombující sady. Mějte ale na paměti, že tyto položky jsou určeny pouze na krátkodobé použití – nejsou náhradou za odborné dentální ošetření. A cvičte při používání značnou opatrnost, abyste si nezhoršili situaci. Osobně bych doporučila raději využít rady odborníka, protože špatně aplikovaná pryskyřice může vaše zuby poškodit více než pomoci.
Mimochodem, víte o těch úžasných věcech, co dělá moderní zubní technika? Když už jsme u toho skrývání a přetváření, hele, dneska mají zubaři ty nejlepší hračky. Například veneery, tenké keramické pláty, které se připevňují na povrch zubu a vypadají zcela přirozeně. Ano, je to trošku jako nosit masku na galavečer - něco na sebe navléknete a hned záříte v novém světle!
Preventivní péče je klíčem k dlouhodobě zdravým zubům. A já vím, vím, někdy je to prostě fádní téma. "Kartáčkujte, nitkujte, nejezte sladkosti, bla bla bla..." Ale upřímně? Přesně tím se tomu všemu můžete vyhnout. Můžete mít klokana za domácího mazlíčka nebo chodit v létě lyžovat, ale pokud nebudete dodržovat tyhle základní věci, vaše zuby to pocítí. Takže hodíme na ty doporučení pár zábavných úhlů. Třeba si při kartáčkování pouštějte svoji oblíbenou písničku nebo kartáčkujte zuby ve vaně. Nitkování? Udělejte z toho challenge s partnerem - kdo nitkuje déle a důkladněji! A pokud máte děti, zkuste jim kartáčkování zpříjemnit hravými motivy nebo písničkami.
Nejsem si jistá, jestli patřím k těm šťastnějším, co mohou vyprávět poloromantické historky o tom, jak jsem se setkala s kouzelníkem, který mi tajemně zamaskoval kaz a změnil mi život. Ale! Mám jeden příhodný příběh, jak může být i maličký kaz pěkně otravným strašákem. Vzpomínám si na večer před důležitým pohovorem. Já, celá v očekávání, v zrcadle si kontroluju, zda mi šaty sedí, vlasy drží tvar a úsměv září. A ejhle! Malý tmavý bod ve světle mých zubů. Moje srdce propadlo a už vidím, jak celou příležitost zahazuji kvůli jedné maličké skvrně.
Po chvíli paniky jsem se vzchopila, vzala rtěnku, nanesla dvě vrstvy a zaměřila se na líčení očí víc, než to bylo nutné. A víte co? Pohovor proběhl skvěle. Nadřízený si mého kazu nevšiml nebo aspoň nedal najevo, že by mu nějak rušil konverzaci. Nakonec, jakmile se pozornost soustředí na oči, úsměv do nějaké míry zbledne do dálky, a jak jsem říkala - na ústa lidé až tak nekoukají. Možná jsem z toho měla větší hrůzu, než bylo nutné a nakonec se ukázalo, že můj kaz byl spíše jen malým strašákem ve skříni. Určitě ale nezapomeňte, že to není řešení a po takových situacích zamířte ke svému zubaři, aby příšera v ústech nemohla dělat další neplechu.
Jak vidíte, způsobů, jak zamaskovat kaz na zubu, je víc než dost. Ale nikdy bychom neměli zapomenout, že je to jen dočasný fix. Jediný pravý způsob, jak se problému skutečně zbavit, je návštěva u zubaře a pravidelná péče o zuby. Moje poslední slova pro vás? Mějte zuby jako svoji vizitku – úsměv je totiž jedním z prvních věcí, kterých si lidé všimnou. A s chutí do něj investujte, stejně jako investujete do pěkného outfitu nebo kvalitní kosmetiky.
Takže klidně plánujte na večer rande, nebojte se usmívat na důležitých schůzkách. A pokud
říj, 18 2023