Mluvme si otevřeně, zubní kámen není tím nejkrásnějším doplňkem našeho úsměvu. Je tím nevítaným hostem, kterého bychom nejraději vykázali přímo ze dveří! A přesto se objevuje. Často a neohlášeně. Pokud bychom mluvili metaforicky, zubní kámen je ten typ návštěvníka, který přijde bez pozvání, rozsedne se na naší pohovce a je těžké ho odtamtud dostat. Ale omýt ho, to se dá!
Víte, jak to je s tím zubním kamenem? Je to takový malý zubní darebák, který se postupně tvoří na povrchu našich zubů. Uděláte si třeba čaj s mátou a cukrem, nebo přírodní jogurt s medem, a on si to tam pečlivě uloží. Pak se tam houpe a krouží a čeká, až se na něm usadí další špinavé částečky, a s každým dnem se stává větším a větším. Je to jakousi nelítostnou hrou – jakýkoli kousek jídla nebo nápoje, který zůstane na zubech, se stává stavebním materiálem pro malý palác zubního kamene!
Vědomí toho, jak se zubní kámen tvoří, je prvním krokem k jeho odstranění. Proces vzniku zubního kamene začíná jakýmsi 'biologickým filmem', který se tvoří na zubech následkem konzumace jídla a nápojů během dne. Tento film je bohužel tenký a téměř neviditelný, takže ho nelze jednoduše odstranit. S postupujícím časem se ale hromadí a stává se viditelným jako žlutý plak na zubech.
Plak je ve své podstatě tenká vrstva bakterií, která se usazuje na zubech a dásních. Pokud se tento plak nedostatečně odstraňuje, postupně začne tuhnout a přeměňovat se v zubní kámen. Zubní kámen je již tvrdý, a tak ho nelze jednoduše odstranit zubním kartáčkem nebo nití. A to je právě ten moment, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.
Takže jste si to obmysleli a rozhodli se pro čištění u zubní hygienistky. Měla jsem tu možnost navštívit mnoho z nich, a musím říct, že každá procedura byla trochu jiná. Ale co bylo společné pro všechny, je pocit úlevy a čistoty, který přichází po proceduře!
Tak jak to probíhá? No, kufr sám! První krok je diagnostika. Záleží na tom, kde a jak moc je zubní kámen uložený. Poté následuje samotné čištění. S pomocí speciálního nástroje, ultrazvukového škrabky, se hygienistka několikrát jemně dotkne povrchu zubu, čímž dojde k odstranění zubního kamene. Je to trochu nepříjemný pocit, ale rozhodně to není nic hrozného.
Do představy vám může pomoci můj příběh. Jednou jsem šla na čištění zubů a představovala jsem si, jaká to bude hrůza. Můj pes Růženka a kočka Pikachu se ale smějí! Prý já a moje drama! Tak tedy, ujistily mě, že se nic nemám bát. Po první návštěvě byly pravdu. Ano, bylo to trochu nepříjemné, ale rozhodně to nebylo tak špatné, jak jsem si myslela. A navíc, ten pocit čistých zubů po kontrole je naprosto nepopsatelný! Prostě ráj!
Ale co když nemáte čas nebo finance na pravidelné návštěvy zubní hygienistky? Existují domácí způsoby, jak se pokusit o odstranění zubního kamene. Musím ale zdůraznit, že tyto metody nemohou plně nahradit profesionální čištění.
Osvědčeným způsobem, jak bojovat proti zubnímu kameni, je pravidelné čištění zubů, a to ideálně po každém jídle. Využijte také zubní nit. Proč? Je účinná v odstraňování nečistot z mezer mezi zuby, které zubní kartáček nedokáže dosáhnout. Doporučuje se také používat ústní vodu, která má schopnost ničit bakterie a zbavit ústní dutiny nepříjemného zápachu.
Existují také různé přírodní metody a domácí směsi, které se dají použít pro domácí ošetření. Ale opět, přestože mohou být dočasně účinné, nemohou plně nahradit profesionální péči. Takže vlastně, co takhle kombinace obojího?
Rada číslo jedna na závěr: Preventivní péče je vždy ta nejlepší. Když se snažíme předcházet vzniku zubního kamene, máme největší šanci úspěchu. A to neplatí jen pro zdraví našich zubů, ale platí to pro celkové zdraví!
Měli bychom si vyčistit zuby alespoň dvakrát denně. Ideálně i po každém jídle. Plak je třeba odstraňovat co nejčastěji, aby se nemohl proměnit v zubní kámen. Bylo by také užitečné omezit konzumaci sladkých nápojů a potravin, které jsou hlavními přispěvateli ke vzniku zubního kamene. A navštěvovat zubního lékaře alespoň dvakrát do roka je také důležité pro udržení našeho krásného úsměvu!
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje proti zubnímu kameni, pamatujte, že klíčem je pravidelnost a důslednost. S pravidelnou péčí a preventivními kontrolami můžete s úsměvem čelit jakékoliv výzvě, kterou před vás postaví život!
A tímto bych chtěla tento celkem rozsáhlý monolog o zubním kameni ukončit, ale než odejdete, chci vás požádat o něco. Neyawívejte péči o zuby a cepujte si je pravidelně. Zbytečně nezhoršujte svou situaci a pokud si nejste jistí, zda máte zubní kámen nebo ne, není ničím se za to stydět a nejlepší bude se na to zeptat odborníka. Užijte si krásný den a nezapomeňte se usmívat, protože úsměv je to nejkrásnější, co můžeme na sobě mít!
říj, 23 2023
říj, 25 2023
zář, 5 2023